Svátek má Květa
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Představujeme neziskovku: Spolek pro obnovu venkova Olomouckého kraje

Autor: Redakce UNO. Pátek 19. března 2021.

DSC 0090 resizeSpolek pro obnovu venkova České republiky (SPOV ČR) je otevřenou zájmovou nevládní a nestranickou organizací působící v oblasti obnovy a rozvoje venkova. Spolek pro obnovu venkova Olomouckého kraje vznikl 13.3.2003 jako krajská organizace SPOV ČR na ustavující valné hromadě v obci Grygov. Sdružuje iniciativní skupinu občanů a organizací usilujících o rozvoji venkova a zlepšení kvality života jeho obyvatel, při současném zachování jeho svébytnosti, kulturních tradic a hodnot životního prostředí.

Mezi 128 členy spolku jsou zástupci obcí, zemědělců, orgánů územní samosprávy, venkovských mikroregionů a skupin pro místní akce, dále pracovníci státní správy, odborných institucí, škol, projekčních pracovišť, peněžních ústavů a věci oddaní jednotlivci, kteří mají v oblasti venkova společné cíle. Více...

 

Centrum Olivy nabízí online doučování pro první stupeň

Autor: Redakce UNO. Pátek 19. března 2021.

Online-doučováníV důsledku distančního vzdělávání má mnoho dětí problémy s učivem, potřebují probrané dovysvětlit, procvičit, upevnit. Olomoucké Rodinné centrum OLiVy proto přichází s nabídkou doučování  online formou určenou pro žáky 1. stupně základní školy. Doučování zajišťují vysokoškolští studenti, případně učitelé v důchodu. Služba je poskytována všem zájemcům zdarma a pravidelnou formou podle individuálních potřeb a domluvy. Stačí se přihlásit na kontaktech na plakátku nebo na http://www.olivy-os.cz/portal/

   

Sociální služby dostanou peníze na mimořádné odměny pro zaměstnance. Pro každého až 50 tisíc korun

Autor: Administrator. Úterý 09. března 2021.

MPSV-logoZaměstnanci v sociálních službách, včetně zdravotnického personálu, si mohou sáhnout na mimořádné odměny. „V období, kdy musejí čelit obrovskému tlaku, si to rozhodně zaslouží,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), jejíž návrh na dofinancování sociálních služeb v souvislosti s epidemií COVID-19 v pondělí 8. března schválila vláda.

Zařízení dostanou, kromě financí určených na odměny, i peníze na pokrytí zvýšených nákladů v souvislosti s epidemií. V mimořádném dotačním titulu je vyčleněno zhruba 6,4 mld. Kč. Více...

   

Březen je Tulipánový měsíc! Fakultní nemocnice v Olomouci je vyzdobena květy

Autor: Redakce UNO. Úterý 09. března 2021.

Vyzoba-Tulipany-FNOL-onko15-VlastniDobrovolnický program spolku Amelie ve Fakultní nemocnici Olomouc oslavil loni desetileté výročí. Spolupráce s Amelií, která pomáhá lidem žít život s rakovinou, je tedy dlouhá a velmi úspěšná. Také letos se podařilo navzdory obtížím spojeným s koronavirem vyzdobit hned tři oddělení, kde leží onkologičtí pacienti. Onkologii, gynekologicko-porodnické oddělení a transfuzní oddělení. Personál FNOL a samozřejmě i dobrovolníci, kteří vyzdobili prostory nemocnice, si zaslouží poděkování za krásnou spolupráci. Stejně tak školy, které poslaly výtvarná díla svých žáků. Vyzdobení olomoucké Fakultní nemocnice proběhlo v rámci Tulipánového měsíce. Tuto kampaň realizuje spolek Amelie od roku 2013 vždy v březnu. Cílem je přinést s jarem i naději všem, kdo se osobně či v blízkém okolí setkávají s onkologickým onemocněním.

Zapojit se a pomoci podle svých možností může bez výjimky každý. Tulipánový měsíc nabízí řadu akcí na podporu všech, kterým do života vstoupila rakovina. Tulipán jako symbol jara zároveň symbolizuje i naději a změnu. Proto každý rok dobrovolníci amélie zdobí několik desítek onkologických oddělení v nemocnicích – aby jaro přineslo do nemocnic i změnu a naději. Výtvarná díla na výzdobu vytváří lidé z celé republiky a připojují k nim u vzkazy pro nemocné.

Výzdobou nemocnic to ale nekončí. Podívejte se, jaké další aktivity i pro vás Tulipánový měsíc nabízí: https://www.tulipanovymesic.cz/

   

K příležitostem z bruselských programů i dalších nadnárodních fondů vás nasměruje OK linka

Autor: Administrator. Čtvrtek 25. února 2021.

Read moreOK linka je nová služba a kontaktní centrum pro organizace a zájemce z Olomouckého kraje. Nasměruje vás k možnostem podpory z komunitárních programů řízených přímo Evropskou komisí i z dalších nadnárodních programů a fondů. Kromě základního přehledu programů a výzev, do nichž je možné předkládat projekty, můžete své záměry a možnosti jejich financování konzultovat e-mailem, telefonicky nebo osobně.

Na rozdíl od operačních programů, financovaných Evropskou unií a řízených českými ministerstvy, jsou komunitární programy řízeny přímo Evropskou komisí, nebo jí zřízenou agenturou, a v soutěži o podporu svých projektů nesoutěží pouze české, ale subjekty ze všech členských zemí EU. Komunitární programy jsou financovány přímo z rozpočtu EU. Jsou vždy víceleté, poskytují zpravidla neinvestiční podporu v rozmezí 40-75 %, výjimečně více. Žadatelé musí peníze použít na konkrétní a v projektu předem uvedené účely, které naplňují programové cíle.

celý článek

   

Rodinám v tíživé situaci poradí Maltézská pomoc

Autor: Redakce UNO. Čtvrtek 25. února 2021.

Maltezska-pomoc-rodiny-v-tizive-situaci-600x400Společnost Maltézská pomoc, o.p.s. nabízí rodinám v tíživé situaci - ale nejen jim - pomocnou ruku se starostmi s hledáním bydlení, zaměstnání, stabilizací finanční situace či podporou při výchově dětí. Právě taková pomoc rodičům a dětem zasaženým dopady aktuálních protipandemických opatření je hlavní náplní sociálně aktivizačních služeb spadajících pod Maltézskou pomoc. Její olomoucké centrum pomáhá rodinám s dětmi z Olomouce, Přerova a z přilehlých obcí. 

Aktuálně se řada rodin ocitá v problematické situaci například z důvodu proticovidových opatření, čelí hrozící ztrátě zaměstnání či bydlení, nebo řeší problémy s výchovou dětí. Je důležité, aby věděly, že nejsou samy a že je zde organizace, která jim zdarma nabídne pomocnou ruku a bude jim oporou a pomocníkem v překonávání těžkostí, kterým rodiče a děti čelí. Více...

   

Přátelé přírody z Olomouce: Tři úspěchy našeho roku 2020

Autor: Hynek Pečinka. Neděle 21. února 2021.

křestRok 2020 byl pro olomouckou skupinu Malá liška spolku Přátelé přírody, z. s., naprosto jiný než devět předchozích let. Naše činnost byla (a stále je) ovlivněna pandemií čínského koronaviru. Jeho vinou se zastavil život ve spoustě oblastí, tu spolkovou nevyjímaje. V loňském roce jsme fungovali v podstatě do půlky března, pak chvíli v létě a chvíli na podzim. Od začátku října jsme opět stáli a jen v předvánoční době, kdy vláda povolila uzávěru, jsme stihli uspořádat dva výlety. Přesto nelze říct, že by rok 2020 byl pro nás neúspěšný. V červenci jsme v prostorách RCO v Olomouci uspořádali výstavu velkoformátových fotografií, mapujících deset let činnosti naší skupiny, a to ze všech oblastí naší široké působnosti. Vybrat z tisíců záběrů několik desítek těch nej nebylo vůbec jednoduché. Celý článek...

   

10 typů e-mailingových kampaní, které by měla posílat každá neziskovka

Autor: Administrator. Pondělí 15. února 2021.

ongKaždá nezisková organizace potřebuje komunikovat se svými podporovateli a dárci jednoduše, efektivně a levně. Jedním z nejúčinnějších kanálů pro komunikaci a budování vztahů je e-mailing, díky kterému můžete dát svým příjemcům vědět o nových projektech, aktuálních možnostech darování nebo je můžete pozvat na vámi organizované události. Pojďme se společně podívat na ty nejúčinnější kampaně, které se hodí právě pro neziskový sektor. Celý článek na webu Techsoup.cz...

   

Vy a technologie: Vyplňte průzkum a podpořte rozvoj IT v nezisku

Autor: Redakce UNO. Pondělí 15. února 2021.

Neziskovky4.0 Microsoft2018AnnaSolcova.130-1024x684 1Rádi byste si do organizace pořídili nové technologické nástroje nebo více rozvinuli své digitální kompetence? Vyplňte tento dotazník, kterým Sdružení Via, z. ú., společně s Nadací OSF zjišťuje, co neziskovky v rámci IT potřebují. Máte tak jedinečnou možnost ujasnit si, ve kterých oblastech potřebujete svou organizaci posílit, a navíc můžete následně požádat o grant od Nadace OSF.

Víme, že se situace v oblasti IT vybavení a znalostí v neziskovém sektoru posunula, nicméně stále zde vidíme prostor pro zlepšení. Výsledky dotazníku nám pomohou vytvořit nové grantové příležitosti, kurzy, webináře a další programy na podporu českého neziskového prostředí.

Dotazník je určen pro všechny IT pracovníky, ředitele nebo provozní manažery neziskových organizací. Prosíme, aby jej za organizaci vyplnila vždy jen jedna osoba. Všechny otázky se vztahují k tomu, jak ve vaší organizaci využíváte IT. Jeho vyplnění by vám nemělo zabrat více jak 30 minut času. Prosíme o jeho vyplnění v období od 1. do 28. února 2021. Anonymizované výsledky dotazníku budou také zveřejněny na webech TechSoup a Nadace OSF, aby s výsledky dotazníku mohly pracovat i další organizace.

   

Finanční kalkulačka hodnotí kondici neziskovek

Autor: Redakce UNO. Neděle 07. února 2021.

kalkulackaChcete vědět, v jaké finanční kondici se vaše organizace opravdu nachází? Zjistit, jaké negativní skutečnosti mohou ohrožovat vaše ekonomické fungování, a dozvědět se, jak tyto ohrožující faktory odstranit? Centrem pro výzkum neziskového sektoru Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity vytvořilo Finanční kalkulačku pro nestátní neziskové organizace.

Kalkulačka funguje na principu tzv. ratingů, které vychází z hodnocení různých zejména finančních ukazatelů Vaší organizace. Výsledné ratingy jsou pak stanovovány na škále známek A (nejlepší) až F (nejhorší), hodnocení samozřejmě závisí i na tom, zda je vaše organizace veřejně, nebo vzájemně prospěšná.

Podrobnosti se dozvíte a kalkulačku najdete na tomto odkazu.

   

Strana 5 z 243