Svátek má Emil
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Připojte se k vytváření koncepce podpory dobrovolnictví ve městě Olomouci

Autor: Redakce UNO. Středa 01. listopadu 2017.

dobrovolnici-mensiMaltézská pomoc, o. p. s. - centrum Olomouc zve zástupce organizací věnujících se aktivitám na poli jakékoli dobrovolnické práce (sociální služby, kultura, zdravotnictví, spolková činnost, děti, mládež, volnočasové aktivity, životní prostředí…) k diskusi směřující k vytvoření koncepce dobrovolnictví v Olomouci. Cílem setkání je získat přehled o organizacích, které spolupracují s dobrovolníky a mají zájem přispět k tvorbě politiky dobrovolnictví města Olomouce, a dále zjistit priority v oblasti podpory managementu/řízení dobrovolnictví v jednotlivých oblastech.

Setkání proběhne v úterý 28. listopadu 2017 v 16 hod. v sále klubu pro seniory na ulici Peškova 1 v Olomouci. Za každou organizaci se mohou zúčastnit pouze 2 zástupci. Prosíme o potvrzení účasti s uvedením názvu organizace, oblasti dobrovolnictví a jmen zástupců na e-mail:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , a to nejpozději do středy 22. 11. 2017. Akce se koná pod záštitou odboru sociálních služeb Magistrátu
města Olomouce.

 

Seminář představí nový nástroj pro práci se sociálně znevýhodněnými - kompetenční karty

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 30. října 2017.

imageUnie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje a spolek Naše Řepčínsko, z. s. zve zástupce především těch neziskovek, které se věnují cílové skupině sociálně znevýhodněných žen (ale nejen!), na netradiční praktický seminář. Ten se uskuteční v Olomouci ve čtvrtek 23. listopadu odpoledne.

Účastníci se na něm seznámí s takzvanými kompetenčními kartami a metodami práce s nimi. Karty jsou nástrojem pro lepší komunikaci se sociálně znevýhodněnými klienty, který pomáhá odhalit jejich skryté kvality a nasměrovat tyto lidi do správné profesní oblasti. Účastníci se na semináři budou moci prakticky věnovat aktivitám s kompetenčními kartami a ze semináře, který je zdarma, si také zdarma odnesou sadu karet pro další využití.

Podrobnosti k této vzdělávací akci a odkaz na přihlášení najdete zde.

   

Podzim v Rodinném centru Vikýrek: Přednášky pro aktivní rodiče i společná tvoření

Autor: Administrator. Čtvrtek 26. října 2017.

Read moreRC Vikýrek, z. s. (Sportovní 273, Vikýřovice) je nezisková organizace, která byla založena v roce 2005, a jejímž posláním je prostřednictvím přátelského setkávání nabízet veřejnosti kulturní, společenské a sportovní akce pro rodiny s dětmi.Rodinné centrum Vikýrek se stalo prostorem pro setkávání rodičů a dětí nejen celého regionu Údolí Desné. Nabízí prostor všem, kteří chtějí poznat sami sebe a souvislosti života. Rodičům, kteří věří v přirozené rodičovství, a tomu, že děti jsou základem budoucnosti světa. Děti zde mají možnost poznávat své vrstevníky, hrát si, zpívat a objevovat svět. Přijít může každý, kdo má chuť, kdo nechce být doma sám, kdo chce poznat nové přátele, chce se něco naučit a prožít pěkné chvíle.

Vikýrek zve všechny na připravovanou přednášku „Odměny a tresty... sociální týrání dětí“, která se uskuteční v sobotu 28. října od 14 do 17 hodin v divadelním sále ZŠ Šumperk Sluneční. Přednášející bude PhDr. Lidmila Pekařová, autorka knihy „Jak žít a nezbláznit se“. Dozvíte se mimo jiné, kdo a kdy smí trestat a jak? Nepřípustné sankce a neuvážené direkce... 

   

Seminář Diskriminace osob se zdravotním postižením se uskuteční v pátek 24. listopadu 2017

Autor: Administrator. Úterý 24. října 2017.

Národní rada osob se zdravotním postiženímNárodní rada osob se zdravotním postižením Olomouckého kraje Vás zve na seminář Diskriminace osob se zdravotním postižením. Jak se projevuje diskriminace zdravotně postižených osob? Jaké formy diskriminace osob se zdravotním postižením známe? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi na semináři, který se uskuteční v pátek 24. listopadu 2017 od 10.00 hodin v salonku Regionálního centra Olomouc tř. Kosmonautů 1288/1, 779 00 Olomouc. Se svými příspěvky vystoupí  JUDr. MartinŠkurek Ph.D., poradce NRZP Olomouc a Mgr. Milan Langer, předseda NRZP Olomouckého kraje. O přestávkách bude na případné dotazy posluchačů odpovídat Mgr. Veronika Švecová Ph.D., vedoucí poradny NRZP  Olomouc.

Vaši účast laskavě potvrďte na e-mailu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nejpozději do 15. 11. 2017. Organizační pokyny: Prezence bude probíhat od 9.30 hodin, předpokládané ukončení semináře ve 14.00 hodin. Podrobný program konference bude všem přihlášeným účastníkům zaslán na jejich e-mailové adresy. Vaši účast laskavě potvrďte do 30. října 2017 na e-mailové adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  nebo na telefonním čísle 736 751 212. Seminář proběhne v rámci projektu: "Podpora členským organizacím NRZP ČR" reg. č.: CZ.03.2.63/0.0/99_041/0002741.

   

Česká společnost ornitologická hledá pomoc při klučení rákosí a náletů na štěrkovně v Tovačově

Autor: Administrator. Úterý 24. října 2017.

Brigáda TovačovČeská společnost ornitologická dlouhodobě udržuje nadstandardní vztahy s Českomoravským štěrkem, zdaleka nejen přes ostrůvky pro rybáky v Tovačově a v Hulíně. Na letošní a příští rok společnost domluvila pokusný zásah na bývalém výpěrkovišti v Tovačově, které zarůstá - a přitom to nejcennější prostředí na štěrkovnách jsou právě spoře zarostlé otevřené plochy výpěrkovišť. Extrémně významné jsou pro nejrůznější bezobratlé a některé kytky, ale třeba i pro kulíky a další ptáky. Česká ornitologická společnost chce proto jednak kus mnohahektarového výpěrkoviště vyklučit, jednak další část v předjaří příštího roku vypálit. Oba zásahy se opírají o zkušenosti z jiných oblastí, kde se ukazuje, že takovéto na první pohled razantní zásahy jsou velikým přínosem. 

První akce proběhne v pátek a v sobotu 3.-4. listopadu a bude potřeba co nejvíc rukou ochotných pomoci. Více informací je v přiložené pozvánce. Účast prosím zapisujte do tabulky nebo nahlaste Michalovi Plátkovi na email Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , aby pořadatelé věděli, kolik pomocníků dorazí a aby tak mohli zajistit dostatek pracovních nástrojů a případně domluvit, pokud budete ochotní vzít něco svého (pilu, křoviňák, apod.). Česká společnost ornitologická se těší na Vaši účast.

   

Centrum pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty pořádá přednášku Výchova dvojčat a zve na setkání účastníků dobrovolnického programu Asistent do rodiny s dvojčaty a vícerčaty

Autor: Administrator. Čtvrtek 19. října 2017.

setkaní asistentu a rodinCentrum pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty pořádá přednášku na téma Výchovy dvojčat u malých dětí. Přednáška se budeme věnovat přímo Vašim otázkám s lektorkou Mgr. Zuzanou Staroštíkovou. Pro účast na přednášce je nutné napsat přihlášení na email Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript do 24. října 2017. Přednáška se koná v Centru pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty, vstupné je 60,- Kč. O patro níže můžete využít hlídání vašich ratolestí v RC Heřmánku. Hlídání lze domluvit maximálně den předem do 14 hodin u paní Veselé na tel: 736783629 dle aktuálního ceníku.

Centrum Vás současně zve na společné setkání všech účastníků dobrovolnického programu Asistent do rodiny s dvojčaty a vícerčaty Olomouc. Setkání se koná ve čtvrtek 7. prosince 2017 od 15:30 do 17:00 v Centru pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty na adrese náves Svobody 41, 1. patro, Olomouc - Holice. Během příjemného odpoledne se účastníci navzájem podělí o dojmy, zážitky a zkušenosti z programu, zhodnotí dosavadní fungování programu a představí plány do budoucna. Současně jsou zváni i noví zájemci z řad dobrovolníků i rodin! Přijďte se informovat či jen podívat, jak program funguje v praxi. Na setkání je možná registrace do programu. Více informací o programu Asistent do rodiny s dvojčaty a vícerčaty najdete ZDE.

   

Přátelé přírody v kilometru nad mořem. Na východě Krkonoš proběhl jejich výroční sraz

Autor: Administrator. Čtvrtek 19. října 2017.

Read moreŽACLÉŘ - Před pěti lety uspořádala česká větev mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends) první celostátní sraz. Tento nápad se rychle osvědčil a realizuje se od té doby každoročně na podzim na různých místech Česka. A tak se o prodlouženém víkendu 12. – 15. října potkali členové a příznivci spolku Přátelé přírody z. s. už pošesté - tentokrát na Rýchorské boudě na východě Krkonoš a v nadmořské výšce tisíc metrů.

celý článek

   

Rodinné centrum Olivy zve na přednášku a workshop Nenásilná komunikace

Autor: Administrator. Čtvrtek 19. října 2017.

nenásilná komunikaceUmíte vyjádřit empatii? Jak vnímáte sdělení Vašich nejbližších? Daří se Vám v klidu komunikovat v konfliktních situacích? Na tyto a další otázky Vám odpoví přednáška a workshop Nenásilná komunikace s certifikovanou lektorkou Mgr. Ivanou Horákovou. Cílem nenásilné komunikace je podpora autentického setkání a zohlednění potřeb všech zúčastněných stran. Přednáška se koná v pátek 20. října, workshop 21. října v Rodinném centru Olivy. Podrobnosti naleznete ZDE.

Rodinné centrum Olivy pořádá vzdělávací, pravidelné i jednorázové akce pro rodiče a děti i širokou veřejnost. Pomocí vzdělávací činnosti přispívá ke vzdělanosti široké veřejnosti zejména v oblasti výchovy dětí, partnerských vztahů, specifických dovednostech souvisejících se zdravým životním stylem a uplatněním na trhu práce. Pořádá společné akce s aktivní účastí rodin s dětmi, podporuje rovné příležitosti, zdůrazňuje hodnoty rodiny, mezigeneračních vztahů, mateřství a otcovství. Podporuje mateřská a rodinná centra a jejich organizace. 

   

Nařízení GDPR – strašák na poskytovatele sociálních služeb a další neziskovky?

Autor: Redakce UNO. Úterý 17. října 2017.

gdprPředstavuje nové nařízení EU o ochraně osobních údajů reálnou hrozbu pro poskytovatele sociálních služeb, nebo jde jen o uměle nafukovanou bublinu? Ve svém článku, který je použitelný i pro jiné neziskovky než pouze ty s typicky sociálním zaměřením, se praktickými dopady nové legislativy zabývá JUDr. Karel Zuska, advokát a expert v oblasti sociálních a jiných veřejně prospěšných služeb.

V květnu 2018 nabude účinnosti tzv. Nařízení GDPR, neboli nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Díky tomu se to v poslední době jen hemží nabídkami nejrůznějších společností na provedení auditu stavu zabezpečení ochrany osobních údajů u poskytovatelů sociálních služeb, a nejen těch. Je nové Nařízení GDPR pouhým strašákem, nebo představuje pro poskytovatele sociálních služeb reálnou hrozbu, na kterou je třeba se řádně připravit a investovat nemalé prostředky na ochranu před jeho dopady? Čtěte ve článku na webu zklub.cz

   

Podzimní nabídky vzdělávání pro NNO: interaktivní školení první pomoci pro IZS; semináře „Podpora aktivního života seniorů v obcích" a „Jak se zorientovat v médiích a správně napsat tiskovou zprávu“

Autor: Administrator. Pondělí 16. října 2017.

vzděláváníRegionální seminář s tématem „Podpora aktivního života seniorů v obcích“ proběhne dne 10. listopadu 2017 v Plzni. Je určen především zástupcům obcí a dále pak neziskových organizací a dalších institucí zabývajících se uvedeným tématem v regionu. Pozvánku naleznete ZDE, k přihlášení na akci využijte přihlašovací formulář. Seminář bude zaměřen na to, proč je dobré v obci podporovat aktivní život seniorů a jaké možnosti k tomu obec má, včetně metodických doporučení a příkladů dobré praxe. Bude se rovněž věnovat úlohám jednotlivých regionálních samospráv (obcí I., II. a III. typu, krajů). Podrobný program obdrží všichni přihlášení účastníci.

Místní skupina Českého červeného kříže Olomouc za přispění Olomouckého kraje nabízí do prosince 2017 interaktivní školení první pomoci pro IZS. S instruktory první pomoci ČČK si opravdově vyzkoušíte roli zachránce i zachraňovaného. Podrobnosti o školení naleznete ZDE.

PR seminář s Jan Kábrtem, šéfredaktorem Blesk magazínu a s Pavlem Turnerem, spolumajitelem PR agentury předá cenné informace na téma „Jak se zorientovat v médiích a správně napsat tiskovou zprávu“. Kurz se koná 23. listopadu 2017 v prostorách Nadace rozvoje občanské společnosti, Na Václavce 1135/9, Praha 5. Podrobnosti a přihlášku naleznete ZDE.

   

Strana 9 z 220