Svátek má Běla
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Ustavující schůze – nejlepší způsob, jak založit spolek?

Autor: Redakce UNO. Středa 28. března 2018.

schůzeSpolek lze podle platného českého práva založit buďto tím, že se alespoň tři zakladatelé shodnou na obsahu stanov spolku, nebo usnesením ustavující schůze. Institut ustavující schůze předchozí spolková právní úprava účinná do 31. 12. 2013 neznala. Zákon č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů znal pouze tzv. přípravný výbor. Ustavující schůze je tak ve spolkovém právu relativní novinkou.

Přečtěte si článek Mgr. Pavla Hanžla z TAUBEL LEGAL, advokátní kancelář s.r.o. publikovaný na portále EPRAVO.cz, zabývající se založením spolku pomocí usnesení ustavující schůze a výhodami takového postupu. Najdete jej zde.

 

Představujeme Spolek HATASPO a jeho činnost na rok 2018

Autor: Administrator. Pondělí 26. března 2018.

Read moreKaždý si jistě položí z Vás otázku, co je to HATASPO? Jednoduše – je to zkratka názvu naší činnosti – HAsičské TAbory a SPOrt. Spolek je dobrovolným, nevládním, neziskovým svazkem občanů, v němž se spolčili zastánci rozvoje a podpory hasičského sportu, vzdělávání a výchovy dětí i dospělých, pořádání akcí na podporu rozvoje spolku především za účelem využití volného času (tábory, soustředění, výlety, jednodenní akce, vícedenní akce), zvýšení popularity hasičského sportu a k obecně prospěšné činnosti v oblasti požární ochrany a jejich dalších odvětvích jak v ČR, tak v zahraničí.

celý článek

   

Jaro už přijde, přivolají ho totiž v Krčmani

Autor: Administrator. Úterý 20. března 2018.

MoranaJiž třetím rokem se tuto sobotu 24. března uskuteční v obci Krčmaň oblíbená akce Svátky jara - vynášení Morany aneb vážně i nevážně pro děti i dospělé. „Letošní novinkou bude vystoupení národopisného souboru Týnečáci, jehož krojovaní členové rozšíří naše řady i při průvodů,“ láká za pořadatele a místní patrioty Jaromír Jiřík. Ve 13 hodin vyrazí od kostela kostýmovaný průvod ve stylu první republiky, v jehož čele ponesou siláci figurínu velké Morany, předkřesťanského symbolu zimy a smrti.

Za hudebního doprovodu mladé dechovky Rotačák projde průvod obcí, občerství se po cestě jídlem i pitím u vybraných hospodářů a na zastávce na Marcínku si poslechne výklad o původu tradice vynášení zimy. Na posledním zastavení u mostku bude Morana zapálena a vhozena do potoka a její místo vystřídá lítečko, symbol jara, v podobě nazdobených větví. Tím ale akce neskončí. „Následovat bude výstava dobových i současných fotografií obce, ukázky řemesel a další občerstvení na Zapletalově gruntu,“ doplnil Jiřík. I letos pro uspořádání akce spojili síly místní nadšenci, obec Krčmaň a členové Malé lišky, základní skupiny Přátel přírody z Olomouce. (hah)

   

RC Vikýrek zve rodiče s dětmi na svůj (nejen) velikonoční program

Autor: Administrator. Úterý 20. března 2018.

Vikýrek VelikonoceRC Vikýrek zve rodiče s dětmi na svůj (nejen) velikonoční program. Opět jsou připravené dílničky, tentokrát barvení vajíček a kraslic jiným způsobem. V rámci 10. narozenin Vikýrku probíhá celoroční akce „cestujeme po obcích“ a březen patří Petrovu. Abychom tuto obec lépe poznali, připravena je procházka, na které se budou plnit různé úkoly s překvapením pro děti na konci cesty. Chystá se bazárek jarního oblečení a potřeb pro děti a dospělé, nově na přání v sobotu, aby se akce mohli účastnit i pracující rodiče. Dále je na 25. března připraveno jarní Buzení skřítků a na sobotu 31. března velikonoční Zajíčkova cesta. Na obě tyto akce jsou srdečně zváni rodiče s dětmi. Začátkem dubna se koná přednáška „První pomoc nejen pro děti“. V půlce dubna se uskuteční jedna z dalších akcí pro rodiče s dětmi - Vítání jara a koncem měsíce Čarodějnice. V současné době probíhá ve Vikýrku i registrace dětí na letní příměstské tábory.

   

5% dětí v Olomouckém kraji opouští základní školu předčasně. Dobrovolníci jim mohou pomoci

Autor: Administrator. Neděle 18. března 2018.

Read more5% dětí v Olomouckém kraji opouští základní školu předčasně. Tyto děti pak mají v budoucnu problém najít si práci, v nejhorším případě končí na úřadech práce, v lepším na ně zbydou pouze nekvalifikované práce. Při včasné podpoře a pomoci tomu můžeme předejít. Olomoucké P-centrum spouští kampaň, jejímž cílem je zaujmout nové lidi, kteří se chtějí stát dobrovolníky a chtějí pomoci právě takto znevýhodněným dětem. Pomoc dobrovolníků přitom nespočívá jen v doučování vybraných předmětů ZŠ. Dobrovolníci v dětech také probouzí kladnější vztah ke škole a vytváří bezpečný prostor k učení. „Na doučování dochází například třináctiletý kluk, říkejme mu zde Patrik, kterému se ve škole posmívali za to, že neumí správně vyslovovat anglická slova a že z angličtiny propadá. Věnuje se mu paní Hanka, která je sama maminkou. S Patrikem vytvořili výborný tým a jemu se začalo v angličtině dařit. Chvála jde jak od paní učitelky, tak od spokojené maminky Patrika. Nejspokojenější je však Patrik sám, přišel totiž na to, že může své známky a postavení ve třídě změnit. To vše díky podpoře doučovatele, tedy paní Hanky,“ říká koordinátorka programu Kristýna Bajerová.

celý článek

   

Jaro a kulturní akce Dlažky? Pro každého něco

Autor: Administrator. Neděle 18. března 2018.

Dlažka DSBJ kapela studioV rámci projektu kulturní Dlažka a „100 akcí pro 100leté výročí republiky“ pořádá Duha Klub Dlažka četné akce – pro každého něco. Již 22. března 2018 vystoupí objev posledních sezón DAVID STYPKA & BANDJEEZ s písněmi z alba Neboj. Je otázkou, zda David Stypka o dva dny dříve promění tři nominace na Anděla ve skutečné ceny, ale i tak se na něj těšíme. Milovníci scrabble si zahrají kvalifikační turnaj na mistrovství ČR 22. března 2018. A 28. března 2018 vystoupí Jaroslav „Olin“ Nejezchleba s písničkami ze svého sólového alba spolu se svou kapelou Kybabu (mimo jiné kytarista Norbi Kovacs, s kterým hraje v triu s Ivanem Hlasem). Dubnovým akcím vévodí koncert Radůzy s kapelou 11. dubna 2018. O pár dní později uvidíme a hlavně uslyšíme koncert skvělého bluesrockového chicagského muzikanta Vince Agwady a to 17. dubna 2018.

   

Březnové jednání předsednictva UNO: nejen příprava krajského sněmu a členský příspěvek

Autor: Hynek Pečinka. Pátek 16. března 2018.

Read moreVe čtvrtek 8. března v podvečer se konalo další jednání předsednictva naší Unie, v pořadí už pětatřicáté. Tradičně jsme byli hosty v prostorách sdružení OK4Inovace v Regionálním centru Olomouc. Na stole byla tentokrát tato témata: ohlédnutí za činností UNO v lednu a únoru, stanovení výše členského příspěvku a další organizační záležitosti, příprava krajského sněmu a podněty od našich členských organizací.

V lednu a únoru, poté, co Unie přešla zcela na dobrovolnické fungování svých představitelů, se toho událo překvapivě mnoho.

celý článek

   

Jarní program Rodinného centra Heřmánek inspiruje děti i rodiče

Autor: Administrator. Pondělí 12. března 2018.

Read morePrvní jarní den, na který se všichni těšíme, je za dveřmi! A aby toho těšení bylo víc, předkládáme vám měsíční přehled heřmánkovského programu. I v březnu v něm najdete nejen vzdělávání, tvoření, či setkání se zajímavými lidmi, ale také prostor si oddechnout a načerpat sílu a inspiraci. A když už jsme u té inspirace, doporučujeme nepřehlédnout knihu Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii, autora Ladislava Zibury. Přináší to, co po utrmáceném dni, přinese osvěžení a vtip. No řekněte sami…

celý článek

   

Spolek HATASPO zve na hasičský tábor s mezinárodní účastí hasičů z Polska s názvem ZACHRAŇUJME SPOLEČNĚ! II.

Autor: Administrator. Pondělí 12. března 2018.

Hataspo táborSpolek HATASPO pořádá na XVIII. letní hasičská tábor Morava s mezinárodní účastí hasičů z Polska s názvem ZACHRAŇUJME SPOLEČNĚ! II. pro všechny zájemce ve věku od 6 - 18 let, nejen pro hasiče. Koná se v termínu od 15. do 25. července 2018 v táborové hasičské základně Jánské koupele.

Program tábora obsahuje: hasičské disciplíny - běh na 60m, štafetu dvojic, požární útok, střelbu, olympiádu, diskotéky, letní kino, scénky, ukázky profesionálních hasičů, polygon, lezeckou stěna, jízdu na raftech, první pomoc a záchranu, přežití v lese, soutěže, karneval, volbu miss a missáka, výlet - Davidům mlýn (lanové centrum) a hrad Helfštýn, vzájemné soutěžení a další aktivity. Navázání nového přátelství s hasiči z Polska (partnerem OSP Goslawice). Stravování je zajištěno 5× denně včetně pitného režimu, ubytování malých dětí ve zděné budově, dále zděné a dřevěné chatky. Cena pobytu na osobu za 11 dní: 4.400,- Kč. Hlavní vedoucí tábora Mgr. Marcela Vystrčilová, IČO 60947373, (vydáno osvědčení MŠMT ČR č. 13197/51-2003/31/003), vedoucí mládeže I. st. Bližší informace naleznete na tomto odkaze případně volejte na 724983780 nebo pište na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Přihláška je ke stažení zde. Fotodokumentaci z tábora z minulých let naleznete zde nebo aktuální informace na facebooku akce nebo pořadatele.

   

Co plánují olomoučtí Přátelé přírody na jaro a léto? Inspirujte se…

Autor: Hynek Pečinka. Pondělí 05. března 2018.

Read moreLetošní sezóna olomoucké skupiny Malá liška spolku Přátelé přírody z. s. bude opravdu hvězdná. Aspoň podle plánu. Ale ze zkušenosti víme, že zrovna nám se plány uskutečňovat daří. Za první dva měsíce tohoto roku už máme za sebou několik památných turistických výšlapů i kulturních chvilek a dokonce i první lyžařský víkend v historii, kdy se nejenže našlo dostatek zájemců, ale byl i sníh a chata a vůbec všechno.

Abyste věděli, na co se těšit v následujících měsících, přinášíme přehledné letáky s termíny, tématy a organizátory našich akcí na jaro a léto. Podzimní plány zveřejníme zase v červnu. 

celý článek

   

Strana 10 z 227