Svátek má Květa
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Pozvánka: Vzdělávací online workshop "Profesionalizace neziskovek"

Autor: Administrator. Čtvrtek 21. ledna 2021.

Read moreRádi bychom vás za Nadaci rozvoje občanské společnosti pozvali na VZDĚLÁVACÍ WORKSHOP pro malé a střední neziskové neziskové organizace v rámci projektu Profesionalizace neziskovek. Účast na workshopu je zdarma.

KDY: 2. února od 9.30 do 14:00 (vč. polední pauzy). Podrobnosti níže v článku.

celý článek

 

V Přerově se opět po roce objevila melanistická sýkora modřinka

Autor: Redakce UNO. Úterý 19. ledna 2021.

Read moreNeobvykle zbarvená sýkora, kterou loni pozoroval ochránce přírody Adin Vyhlídka, se letos opět vrátila do Přerova. V neděli 17. ledna ji na svém krmítku objevila Jarmila Kačírková, členka Moravského ornitologického spolku. Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu – melanismus. V jejím zbarvení chybí bílá a žlutá barva a naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu. U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak převažuje černé zbarvení. Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků.

celý článek

   

Zapojte se do průzkumu o dopadech covidu na neziskový sektor

Autor: Administrator. Úterý 19. ledna 2021.

Read moreNadace OSF zve zástupce neziskovek k vyplnění krátkého dotazníku, kterým chce zmapovat celoroční dopady pandemie COVID na neziskový sektor a zjistit jeho komplexní potřeby. Navazuje tím na svůj jarní průzkum, kterého se mnoho z vás zúčastnilo (výsledky najdete zde). Cílem je získat aktuální data a zjistit, jak se situace neziskových organizací od začátku minulého roku posunula. 

Zde najdete odkaz na dotazník. Prosíme o jeho vyplnění do 26. ledna 2021 včetně. Uvítáme, když dotazník nasdílíte dalším spřáteleným organizacím.

celý článek

   

Osobnost neziskového sektoru pro rok 2020 zná své vítěze. Uspěli pracovníci Charity a matka 14 dětí

Autor: Redakce UNO. Čtvrtek 14. ledna 2021.

Read moreAsociace nestátních neziskových organizací v České republice vyhlásila vítěze každoroční akce Osobnost neziskového sektoru. Na první místo porota vybrala Martinu Marečkovou, čelní pracovnici domácí zdravotní a hospicové péče Charity Uherský Brod. Druhé místo patří řediteli Oblastní charity Červený Kostelec Miroslavu Wajsarovi.  Třetí místo obsadila Monika Dietrichová, která přijala za svůj život do péče 10 dětí. „Celá naše republika si prochází těžkým bojem s covidem-19. Nesmíme proto zapomenout na ty, kteří stojí společně se zdravotníky v první linii. Jsou to hlavně pečovatelé o seniory, hendikepované osoby a děti,“ prohlásil primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Ten se ujal slavnostního vyhlášení prvních tří zvolených osobností, které se letos z důvodu karanténních opatření muselo uskutečnit pouze online formou. 

celý článek

   

Veřejná konzultace návrhu Strategie spolupráce veřejné správy s nevládkami na léta 2021 až 2030

Autor: Redakce UNO. Úterý 29. prosince 2020.

D2vtURdWwAUZo6FInformujeme vás, že sekretariát Rady vlády pro nestátní neziskové organizace dne 18. prosince 2020 zahájil veřejnou konzultaci návrhu Strategie spolupráce veřejné správy s nestátními neziskovými organizacemi na léta 2021 až 2030. Cílem veřejné konzultace je získat názor odborné i širší veřejnosti na soustavu cílů a opatření tohoto nového vládního dokumentu.

Konzultace v podobě online dotazníku bude zpřístupněna do 8. ledna 2021. Detailní informace naleznete na tomto odkazu.

   

Poslechněte si záznam z vánočního koncertu dechové hudby Kornet

Autor: Redakce UNO. Úterý 29. prosince 2020.

Dechová hudba KORNET Soběchleby 15.8.2020Již potřicáté fanfárová sekce Dechové hudby KORNET zahrála vánoční koncert v Lipníku na věži sv. Jakuba, a to 24. prosince 2020 od 16 do 17 hodin, letos v obsazení ustáleném z posledních let: Míša Mikulík, Leonardo Zábranský a Pavel Mikeš. "Živých" posluchačů u zvonice bylo kvůli pandemii tento rok málo, sotva stovka. Koncert proto on-line natočil a přenášel v reálném čase na Facebooku p. Repáč z TV Lipník a připravil z něj i sestřih, který je na webu TV Lipník. Na stránkách TV Lipník jsou i další reportáže z činnosti KORNETu (svěcení hasičské techniky v Jezernici 31. 7. 2020, hody v Týně v září, pietní akty ke státním výročím apod.).

Všem kolegům hudebníkům děkuji za letošní spolupráci a s našimi příznivci se budeme těšit na další akce! Děkuji tímto také všem za vánoční a novoroční zdravice, jakožto i za blahopřáním k mým narozeninám, které jsem oslavil na Boží hod vánoční. A ještě oficiální poděkování: za finanční podporu OL kraji, Městu Lipník nad Bečvou, za propagaci p. Repáčovi a jeho partnerce z TV Lipník, Martinu Zapletalovi za fotodokumentaci - a v neposlední řadě: RNDr. Jitce Seitlové, místopředsedkyni Senátu ČR, a Mgr. Ondrovi Vlčkovi, místostarostovi Lipníka, za přátelství.

Váš Pavel Mikeš

 
   

Dejme seniorům možnost se rozhodnout – společné prohlášení neziskových organizací

Autor: Redakce UNO. Středa 16. prosince 2020.

TZ seniori1Stereotypizace a stigmatizace seniorů. Takové je označení seniorů jako ohrožené skupiny. Rozhodování státu a společnosti za zcela svéprávné osoby. To jsou skutečnosti, které daly impuls ke spojení neziskových organizací, které pomáhají seniorům, ke společnému prohlášení. Uvědomujeme si, že daná problematika je složitá, a že na její řešení nelze aplikovat jednoduchá východiska (jakkoliv se o to snažíme). Chceme ale nabídnout náš pohled a zkušenosti, příběhy z praxe. V druhé části tiskové zprávy také vyjádření zúčastněných osob a kontakty na dané organizace. Organizace, které se na ní podílejí, poskytují seniorům různé druhy péče - od preventivní po pečovatelskou či ústavní. Stejně jako tyto služby jsou totiž různorodé potřeby a požadavky seniorů. Celá tisková zpráva je zde.

   

Přísnější opatření 4. stupně PES začnou platit v pátek, rozhodla vláda

Autor: Redakce UNO. Středa 16. prosince 2020.

coronavirus heroOd pátku 18. prosince se Česká republika vrátí do 4. stupně protiepidemického systému (PES), který ale dozná několika změn. Návrat do druhého nejpřísnějšího stupně PES bude znamenat mimo jiné opětovné zavedení zákazu volného pohybu osob v režimu pro den do 23 hodin a v noci do 5. hodiny ranní. Budou uzavřeny bary a restaurace, zoologické zahrady, muzea či koupaliště a další vnitřní sportoviště. Zůstanou však otevřeny všechny obchody a služby, pokud zajistí, že v prodejně bude jen jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. Na rozdíl od minule nebude také platit nedělní zákaz prodeje. Více...

   

Hodí se i neziskovkám: covidové rozvolňování - pravidla pro hromadné akce a další život

Autor: Hynek Pečinka. Středa 02. prosince 2020.

Na tomto odkazu nejdete oficiální znění koronavirových omezení, která budou účinná od čtvrtka 3. prosince. Pro naše účely jde hlavně o povolení hromadných akcí do 10 osob uvnitř a 50 osob venku s tím, že mezi další skupinou musí být rozestup 2 metry. Co je dál povoleno a co ne, se dočtete v podrobném textu v příloze. Mě osobně nejvíc pobavilo, že "každý hráč na smyčcové nástroje použije samostatný notový pult" - pro zvídavé duše: čl. I odst. 2 písm. a) bod iii) usnesení vlády č. 498/2020 Sb.

Zákaz pohybu bez roušky tam nehledejte, ten je pro větší přehlednost stanoven v opatření Ministerstva zdravotnictví, dostupném tady (účinnost taky od čtvrtka 3. 12. 2020). V něm je zase veselé, že se vyžaduje pohyb s ochranným prostředkem nosu a úst, ale nikoli už to, aby byl tento prostředek na nose a ústech při pohybu nasazen.

A takhle tady žijeme. Pak z toho nemají mít lidi částečně zmatek a částečně legraci.

 
   

Do Mikulášské sbírky Maltézské pomoci v Olomouci se může zapojit i široká veřejnost

Autor: Redakce UNO. Středa 02. prosince 2020.

Mikulášská sbírka plakátMaltézská pomoc v Olomouci pořádá už 15 let tradiční Mikulášskou sbírku s názvem „Zkuste udělat zázrak – Staňte se Mikulášem“. Humanitární sbírka pomůže rodinám s dětmi, které jsou ohroženy sociálním vyloučením v lokalitách, kde působíme, tedy v Olomouci a Přerově. Chceme díky této sbírce ulehčit situaci sociálně potřebným rodinám, kterým se dlouhodobě věnujeme, a to zvláště jejich dětem. Řada z nich si v tíživé situaci často nemůže dovolit koupit ani základní prostředky potřebné k životu a právě před Vánocemi prožívají tuto svou situaci mnohem silněji. Sbírka je zaměřena na vzdělávací pomůcky, školní potřeby a hračky zaměřené na rozvoj dětí (knihy, omalovánky, motorické hračky, puzzle, stavebnice, pastelky, školní pouzdra, batohy, …). Dále jsou vhodným dárkem  hygienické potřeby a drogerie (dětské pleny, prací prášky, vlhčené ubrousky…). Velmi oceníme také trvanlivé potraviny. Plyšové hračky z praktických důvodů nevybíráme. Dárky následně přerozdělíme ještě před Vánoci mezi naše potřebné klientské rodiny. Část výtěžku poputuje i mezi klienty organizace ESTER na Javornicku a Jesenicku.

Sbírka se tradičně koná ve spolupráci s vybranými ZŠ a SŠ v Olomouci, letošní „covidový“ rok však této spolupráci příliš nepřeje, zapojí se pouze Církevní gymnázium Německého řádu. Zapojit se mohou i jednotlivci z řad veřejnosti. Dary lze přinést osobně od středy 2. do pátku 5. prosince vždy od 8 do 17 hodin na olomouckou pobočku Maltézské pomoci na ulici Wurmova 7 v Olomouci. Dotazy směřujte na Karla Čapku, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 605 228 161.

Podívejte se i na fotografie z loňského roku.

   

Strana 6 z 243